"Szpilki na Giewoncie""Szpilki na Giewoncie""Szpilki na Giewoncie""Szpilki na Giewoncie"

"Szpilki na Giewoncie"

Jak oceniasz serial "Szpilki na Giewoncie" (w skali szkolnej, od 1 do 6)?
6
12%
5
40%
4
24%
3
8%
2
4%
1
12%
Awatar
redakcja tvpolsat.info
07-09-2010 19:30

Jak oceniasz serial "Szpilki na Giewoncie" (w skali szkolnej, od 1 do 6)?

Widzowie na razie dopisali icon_wink. Premierowy odcinek serialu "Szpilki na Giewoncie", który oglądało blisko 2,8 mln widzów, dał Polsatowi udział w widowni na poziomie 26,87% w grupie komercyjnej (16-49) i 25,66% w grupie 4+.
Awatar
bardzo ważna osoba
07-09-2010 20:02

Czwóra z plusem - póki co. Czekam na kolejne odcinki, wątki i... akcję, której mi trochę tu zabrakło.
jestem zawsze
07-09-2010 20:21

Po pierwszym odcinku serial oceniam na 5, bo zabrakło mi trochę dynamiki, która pojawi się w następnym odcinku... icon_wink
bardzo ważna osoba
08-09-2010 11:31

Serial "Szpilki na Giewoncie" wnerwił górali
Ł. Razowski, E. Tkacz

- To co zostało pokazane w serialu "Szpilki na Giewoncie", to stereotypy. Tak w rzeczywistości nie jest - ubolewa znany podhalański regionalista, Jan Karpiel Bułecka. I nie tylko on czuje się zawiedziony nowym, flagowym serialem telewizji Polsat.

Magda Schejbal i góralszczyzna zredukowana do misia (ˆ FOT. POLSAT)
Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij »
Sceny do serialu kręcono pod Tatrami zimą i na wiosnę. Fabuła była czytelna. Na prowincję, z samej stolicy, przyjeżdża Ewa, zatrudniona w agencji reklamowej. Nienawidzi góralszczyzny, tęskni do Warszawy. W tę rolę wcieliła się aktorka Magda Schejbal. Serial miał być podhalańską, komediową wersją "Przystanku Alaska".

Jednak po emisji pierwszego odcinka okazało się, że jest mało do śmiechu, bo Zakopane i górale zostali przedstawieni jako prostacy nie do końca dbający o higienę i kulturę. Według scenarzysty Zakopane wiecznie tonie w błocie, oscypki są niejadalne i powodują rozstrój żołądka, a po ulicach mieszkańcy chadzają wyłącznie w strojach góralskich. Twórcy rozbudzili apetyty na atrakcyjny obraz Podhala, jednak serial Polsatu pokazuje życie, jakiego w mieście pod Giewontem nie ma. Górale są tym oburzeni.

- Wszystkie znane symbole Zakopanego zostały sparodiowane - mówi pani Magda, młoda góralka z Zakopanego. - Nasze stroje, mowa, która w wykonaniu aktorów jest zupełnie inna - zauważa.
Podobnie mówi Jan Karpiel Bułecka. - Co chwilę słyszę od ludzi, że górale zostali przedstawieni jako osły - dorzuca.

Maria Gruszkowa, gaździna z Zakopanego, potwierdza, że to nie pierwszy raz, gdy górale są przedstawiani w złym świetle. - Ludziom z zewnątrz łatwo jest tak nas pokazywać, bo ich to nie dotyczy - dorzuca. Andrzej Kawecki, dyrektor Biura Promocji Zakopanego, studzi emocje. - Faktycznie obraz miasta został przerysowany - stwierdza. - To subiektywne wrażenie bohaterki serialu - dodaje. Starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski przyznaje, że serial nie jest wybitnym studium góralszczyzny, ani nie porusza fascynującą fabułą.

- Zacząłem oglądać, ale mnie znudził i zasnąłem - twierdzi. - Dobrze, że Zakopane jest pokazane w serialu, ale obraz powinien być realistyczny. Gwara i stroje pojawiają się np. na weselach, ale na co dzień trudno odróżnić górala od cepra. Tylko burmistrz Janusz Majcher zachowuje spokój. - Znam scenariusz, to wszystko jeszcze dobrze się ułoży - uchyla rąbka tajemnicy.

Polsat wyjaśnia

Tomasz Matwiejczuk, rzecznik Telewizji Polsat: Zależało nam na pokazaniu kontrastu pomiędzy życiem w tzw. wielkim mieście, a takim w mniejszej miejscowości, ale za to z góralskim charakterem. Staraliśmy się pokazać piękno tatrzańskich krajobrazów Zakopanego, ale także charakter miasta i jego mieszkańców. Myślę, że nam się to udało, o czym przekonają się zarówno widzowie, jak i sama główna bohaterka, która - co mogę zdradzić - zakocha się w tym mieście. W serialu obyczajowym, w którym występują wątki komediowe, część rzeczy jest specjalnie pokazywana w krzywym zwierciadle.
http://zakopane.n...,id,t.html

Część Górali chyba trochę przesadza. W końcu to serial komediowy.
jestem zawsze
08-09-2010 19:28

Moim zdaniem nie jest to serial komediowy, tylko obyczajowy z elementami komediowymi. icon_wink
Edytowane przez pawel1 dnia 08-09-2010 19:30
Awatar
ważna osoba
10-09-2010 22:13

Widziałem pierwszy odcinek, więc mogę się tylko do niego odnieść. Czołówka jak dla mnie nie zbyt efektowna, zbyt szybko zmieniało się miejsce akcji (tj. dworzec w Wawie, dworzec w Zakopanem i od razu biuro agencji), ale ważne że widom się podoba. Dla przykładu dzisiaj usłyszałem od znajomej, że oglądania "Szpilek" na Polsacie jest ostatnio trendy icon_razz.gif
Awatar
rozkręcam się
10-10-2010 15:36

serial jest dobry
ale śmiać mi się chce jak jedna scena jest kupa śniegu, a zaraz druga dziejące się dwie godziny później oczywiście niżej śniegu nie ma i góry są nieośnieżone. Śnieg jest dorobiony komputerowo. A tak to nawet może być, fabuła OK.
Awatar
zwycięzca quizu
bardzo ważna osoba
10-10-2010 18:29

Ja oceniam na 5. Fajny serial, ciekawe wątki, odpowiedni aktorzy. Jak dla mnie serial OK. icon_wink
Udostępnij ten temat